Ramazanda Kilo Vermek

Ramazanda Kilo Vermek

Ramazanda iftar yapınca tüm günün açlığı ile yemeklere saldırınca ister istemez kilo alınabilir. Ramazanda kilo vermek için öncelikle hamur işlerinden uzak durulmalıdır. İftarda önce çorba içilmeli, Midedeki boşluk hafifletilmeli, arkasından biraz dinlendikten sonra hafif sebze yemekleri yenmelidir. Haftanın birkaç günü sadece çorba ve salata çeşitleri ile geçiştirilmelidir. Tatlılardan şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar tüketilmelidir. Metabolizmayı hızlandıran besinler tüketilmelidir. Günlük tüketilmesi gereken su ihtiyacı iftarla sahur arasında bol bol tüketilmelidir. İftardan sonra hareket etmeyi bırakmamalı ve haftalık yapılması gereken yürüyüş ve egzersizler yapılmalıdır. Ramazanda kilo vermek için sahurda ağır yemekler yerine kahvaltı türü gibi yiyecekler tercih edilmelidir. Her gece tüm gün sizi tok tutması içinde mutlaka yumurta yenmelidir. Mübarek ramazan ayında kilo vermeniz normal  hiç birşey yoktur.

Ramazanda Kilo Vermek

Ramazanda Kilo Vermek

Sahurda ve Orucunuzu Açarken Neler Yenmeli

Ne yersek kilo vermemize yardımcı olur. Orucunuzu açarken sebze çorbaları yiyebilirsiniz. Ancak çorba yapımında un koymamaya dikkat edin. Sizin için sağlıklı insülin salgılatmayan yiyecekleri önericez. Arkasından sizi tok tutacak ancak kalori olarak az kalorili olan ızgara etler olabilir. Tavuk, et, balık ne yemek istiyorsanız onu yapabilirsiniz. Izgaranızı yaparken organik zeytinyağıyla ızgaranızı pişirebilirsiniz. Çok daha lezzetli olacaktır. Yemeğinize eşlik edecek salata yapın ve mutlaka organik soğuk sızma zeytinyağıyla bolca yağ dökün. Organik olan tereyağ ve soğuk sızma zeytin yağını bolca tüketebilirsiniz. Bu yağlar vücudunuzdaki yağı yakmanızı sağlıyacaktır. Her yemeğinizin yanına mutlaka yoğurt koyun ancak light yoğurt değil. Hiçbir light ürününü almayın inanın normallerinden çok daha fazla kimyasal içermekteler. Bu nedenle ya evde kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın yada normal yoğurt alın. Yemekten sonra mutlaka bol su tüketin aklınıza gelsin gelmesin sahur zamanına kadar mutlaka yanınızda su olsun. Akşam üzeri yatmadan acıkırsanız kuruyemiş olarak ceviz, fındık tüketin. Çay ve kahvede içebilirsiniz. Çayınızı biraz organik balla tatlandırabilirsiniz.

Ramazanda Kilo Vermek için neler yenmeli

Ramazanda Kilo Vermek için neler yenmeli

Kilo Vermek İçin Sahurda Ne Yenir

Sahurdada sizi tok tutacak ve insülin seviyesini çok etkilemiycek yiyecekler tüketmelisiniz. Bol peyaz peynirli, zeytinli 5 yumurtalı bir omlet yanında ayran veya ızgara etlerden yararlanabilirsiniz. Yine yanında yoğurt, salata çeşitlerinden de yiyebilirsiniz. Ayrıca kaymak ve balda sahurda bol miktarda tüketebilirsiniz. Burada yiyeceğiniz kaymak vücudunuzdaki yağ yakımında faydalı olacaktır. Bu şekilde ramazan boyunca bu şekilde beslenirseniz 8 ile 10 kilo arasında kilo vermeniz mümkündür.

Ramazanda Kilo Vermek için neler yenmelidir.

Ramazanda Kilo Vermek için neler yenmelidir.

Oruç Tutarken Kilo Vermek

Ramazan ayı özellikle, kişilerin kilo kontrolünde zorlandıkları dönemlerden bir tanesidir. Özellikle, Ramazan ayında kişilerde ki gerek psikolojik gerekse ruhsal anlamda yaşanan değişimler, kişinin bu dönemdeki yeme alışkanlıklarını da büyük bir ölçüde etkileyen bir zaman dilimidir. Kilo problemi olan ve diyet yapmak isteyip de bir türlü başlayamayanlar için bu dönem, diyete başlanabilecek uygun bir dönemdir. Özellikle spor ile desteklenmiş bir diyet, oruç tutarken kilo vermek için ideal zamanlardandır. Çünkü Ramazan, diyet yapmak isteyenler için uygun bir ortamın oluşmasını sağlayan bir ay olarak, hem manevi açıdan kişide yaratacağı huzur, hem kilo kontrolünün sağlanması ve bunu bir hayat tarzı haline getirebilecek bir dönemdir. Yine de, Ramazan ayı kilo alınılan bir ay olarak bilinse de, uzman kontrolünde düşük kalori içerikli ve dengeli besinler ile sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek imkânsız değildir. Bu dönemde zengin iftar sofraları, Ramazan ayının getirdiği birliktelikler, düzenli sofralar, akşam geç saatlerde ve fazlaca tüketilen yemekler ne yazık ki bir ay içerisinde kişilerde kilo artışına sebep olabilmektedir. Özellikle iftar ile sahur arasında bol su tüketmek, hafif egzersizler ile günü geçirmek bu dönemde olmazsa olmazlardandır. Ramazan’ı sağlıklı bir şekilde geçirmek, mide rahatsızlıkları yaşamamak, üstelik kilo da kaybetmek istiyor isek kesinlikle uymamız gereken önemli bazı püf noktalarına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Oruç Tutarken Kilo Vermek

Oruç Tutarken Kilo Vermek

Oruç tutarken kilo vermek, isteyenler Ramazan ayında ortaya çıkan, enerji azlığını yenebilmek için yenmesi gereken bazı gıdalar da kilo kontrolünde sizlere yardımcı olacaktır.

  • Bu dönemde günlük kalori ihtiyacının yüzde 30 veya daha azı yağlardan karşılanmalıdır. Kompleks olarak alınması gereken karbonhidratlar, baklagiller, sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Ramazan ayı boyunca sofralarda bulunan yiyeceklerden olan hurma lif, potasyum ve magnezyumdan zengin iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Yine fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler sağlıklı protein ve enerji kaynaklarındandır.
  • Şeker, beyaz un gibi rafine karbonhidratlardan, yağlı gıdalardan, sigaradan kaçınılması gerekmekte, kafeinli içecekler, hafif de olsa idrar söktürücü etkiye sahip olduklarından dolayı oruçlu kalındığı dönemde vücudun susuz kalmasına da yol açabilmektedir. Bundan dolayı kaçınılması daha uygun olmaktadır.
  • Bu dönemde, açlık süresinin uzunluğu, beslenme düzeninin değişmesi ve tüm gün aç kalan bireyin iftar sofrasında sınırsızca yemek yeme isteği, Ramazan sonunda fazla kilo ve çeşitli sindirim sistemi hastalıklarını da beraberinde getirmektedir.
  • Ramazan’da en sık yapılan hatalardan en önemlisi sahura kalkmamaktır. Zaten uzun olan açlık süresinin daha da uzaması kişinin sosyal ve sağlık yaşantısını olumsuz yönde etkileyip, iftarda aşırı yeme isteği, kişiyi gereksiz ve sağlıksız besinlere yönlendirip yoğurt, süt, sebze, meyve gibi sağlığı koruyucu besinleri göz ardı edebilmektedir.
  • Sahurda ise, öğün olabildiğince hafif olmalı, fakat kişiyi gün boyunca tok tutabilecek doğru besinlerden oluşmalıdır. Tahıl ve lif bakımından zengin besinler tercih edilmeli, basit şekerlerden uzak durulmalıdır. (beyaz işlenmiş şeker, beyaz ekmek, pilav çeşitleri, makarna, meyve şekeri, meyve suları ). Sahurda kahvaltılık malzemelerin tüketilmesi kesinlikle daha doğru bir davranış olacaktır.
  • İftar vaktinde ise; uzun süre açlık sonrasına denk geleceği için yine hafif, mideyi dolduracak fakat yormayacak, kalori açısında düşük, su ve lif oranı yüksek besinler tercih edilmelidir.
  • Bu önerilere dikkat edildiği müddetçe ve miktarlar kontrol edilebildiği takdirde, Ramazan ayı süresince kilo verebilmek de mümkün olmaktadır.
  • Bir diğer önemli nokta da; özellik ile tansiyon, kalp, böbrek, şeker gibi beslenmeyle alakalı rahatsızlıkları bulunanların, bu zaman içerisinde, oruç tutmaktan kaçınmaları veya doktor kontrolünde ve doktorun uygun bulduğu zamanlarda oruç tutmalarıdır.

Ramazan’da Kilo Vermek İçin

Ramazan ibadet ve huzur ayı. Kendimizi olmayanın yerine koyduğumuz, nefsimize hakim olduğumuz, bütün yeme içme düzenimizin değiştiği bu ayda ruhumuzla beraber bedenimiz de arınır. Nefsimize böylesine hakim olduğumuz bu ayda bunu biraz daha ileriye götürüp daha sağlıklı kilomuza ulaşmak için de çaba gösterebilir, bedenimize bir iyilik yapabiliriz.

Ramazanda Kilo Vermek İstiyorum

Ramazan’da kilo vermek istiyorsak öncelikle bir çoğumuzun sık sık yaptığı hatalardan kaçınarak işe başlamalıyız. Saatler boyu aç geçirilen günden sonra elbette hepimiz karnımızı güzelce doyurmak canımız ne istiyorsa onu yemek istiyoruz. Ancak uzun süren açlıktan sonra çok ağır besinler tüketmek, birden çok fazla yemek gibi hatalar mide rahatsızlıkları başta olmak üzere bir çok sağlık problemine yol açtığı gibi sizi sağlıklı kilonuzdan da uzaklaştıracaktır. Böyle problemlerle karşılaşmamak için öncelikle iftar yemeğinde ağır, yağlı yemeklerden, hamur işi tarzı yiyeceklerden ve ağır, ağdalı tatlılardan uzak durmalıyız.

Ramazanda Kilo Vermek İstiyorum

Ramazanda Kilo Vermek İstiyorum

Ramazan boyunca akşam ezanından sonra yemek yiyor olacağımız için genellikle spor yapacak ve hareket edecek çok zaman kalmaz ve bu saatler uyku vaktimize de son derece yakındır. İftarda ve sonrası aldığımız kalorileri yakabileceğimiz çok fazla vakit olmadığı için kalori alımımızı sınırlandırmak faydalı olacaktır. Gün içinde hiçbir şey yiyip içmediğimiz için de vücut bu durumu bir kıtlık sinyali olarak algılar ve gelen yiyecekleri enerjiye çevirip yakmak yerine yağa çevirip depo etmeye çalışır. Bu da ramazanda kilo vermeye çalışırken kilo almamıza sebep olabilir. Bu durumu da engellemek için sadece yakabileceğimiz oranda kalori almalıyız.

Sahur yemeğinde yiyeceğimiz yemekleri her ne kadar gün içerisinde yakabilecek olsak da hem sağlık açısında hem de kilo verme açısından yediklerimize özen göstermeliyiz. Tıpkı sahur yemeğinde olduğu gibi bu öğünde de ağır, yağlı, şekerli ve hamurlu yiyeceklerden kaçınmamız gerekir. Zaten bu tarz yiyecekler size gün içinde ihtiyaç duyacağınız besin değerlerini vermekte her zaman yeterli olmaz aynı zamanda tokluk hissi içinde yeterli değillerdir. Sahur yemeği ramazanda kilo vermek istiyorum diyenler için lifli ve sebzeli bir yemek yemeniz önerilir. Bu tarz besinlerin sindirimi uzun sürdüğü için uzun süre tokluk hissi verirler ve yağsız pişirilmiş et/tavuk/balık gibi besinlerle tüketildiğinde günlük ihtiyacınız olan vitamin, mineral, protein gibi ihtiyaçlarınızı da karşılamanızı sağlarlar. Bunun yanında litrelerce su içmek yerine çorba içerek vücudunuzun su kaybını aza indirebilir ve yine tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Bunlar iftar saatinde çok fazla yeme isteğinizin oluşmasını engeller aynı zamanda kalori oranı olarak yüksek olmadıkları için de ramazan ayında zayıflamanızda önemli rol oynarlar.

Ramazanda İftar Yemeğinde Hafif Yiyecekler

Ramazanda İftar Yemeğinde Hafif Yiyecekler

 

Ramazanda İftar Yemeğinde Hafif Yiyecekler

İftar yemeğinde de hafif yemekler tercih edilmeli mideye yüklenmemek açısından çorba içilmeli yanında bir porsiyon başka bir yiyecek de yenebilir ancak daha fazla yemeden kalkılmalı ve yenilecekler zamana yayılmalıdır. Böylelikle hem sindirim problemleri yaşamadığınız gibi hem de yakamayacağınız fazla kalorileri almamış olursunuz. Yemekten bir süre sonra hafif egzersizler yapılmasında da yarar vardır. Bu sindirim sisteminizi çalıştırdığı gibi kalori yakmanıza da yardımcı olur.

İftar yemeğinden bir saat kadar sonra meyve veya tatlı yiyebilirisiniz. Bunu yaparken de yiyeceğiniz besini ve miktarını iyi belirlemelisiniz. Portakal, muz gibi yüksek kalorili meyvelerden fazlaca yemek veya ağır ağdalı tatlılar yemek size kilo vermeniz konusunda büyük bir engel oluşturur. Hafif sütlü tatlılar ve daha hafif meyveler tercih etmelisiniz ve porsiyonlarınızı küçük tutmalısınız. İftar yemeğini ne kadar geç de yeseniz uyumadan önce en az bir iki saat yemek yememenizde de yarar vardır.

Ramazanda Kilo Vermek İçin Sporla Destekleyin

Son yıllarda Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi; uzun zaman diliminde oruç tutan bedenlerin yıpranmasına ve kişinin daha fazla acıkmasına sebebiyet vermektedir. Ramazan ayı; bol sohbetler ve zengin iftar sofralarıyla bilinir, geç saatlere kadar yenen yemekler, kilo artışına neden olmaktadır, özellikle de gün boyunca çok fazla hareketsiz kalan bedenler için çeşitli sayıda sahur ve iftar menüleri, insanları fazlaca yormaktadır. 18 saat aç kalan ve ardından yağlı, ağır yemekler yiyen insanlar, iftardan sonra bir iki saat spor yapmalıdır.

Spor yapılmadığı takdirde hareketsiz kalan bedenlerde kilo alımları görülür. Oruç zamanının yaz mevsimine denk gelmesinin olumlu yanı ise; tercih edilen besinlerin genellikle daha hafif, daha yağsız olmalarıdır, sebze ve meyve seçeneklerinin arttığı ve hafif yemeklerin genellikle tercih edildiği bu mevsimde insan midesi rahatlıkla dinlenir, oruç tutar ve zayıflar. Ramazan ayı; maneviyatımızı güçlendirmekte ve doğru beslenildiğinde kilo vermemize yardımcı olmaktadır. Oruç tutarken; mide rahatlayacağı ve ağırlıktan kurtulacağı için rahatlıkla kilo verilir. Kilo vermek isteyen insanlar; bu işin püf noktalarını bilmeli ve bu süreç boyunca doğru, düzenli beslenme planı hazırlamalıdır. Hem manevi duygularını güçlendirmek hem de kilo vermek istiyorum diyen insanlar; özellikle sahur vakitlerinde hafif yemekler tercih etmelidir ve yapılabiliyorsa kahvaltı, sahur için en doğru seçenek olmaktadır. Tahıl oranı fazla, şeker ve yağ oranı daha düşük besinler tüketilmeli ve su tüketimine dikkat edilmelidir.

ramazanda_kilo_yemek

Ramazanda Kilo Vermek İçin Spor

Uzun süre aç kalan bedenler, mideyi dolduracak ve yormayacak düşük kalorili yiyecekler tercih etmeli, su ve lif oranı yüksek besinler seçenekler arasında olmalıdır. Ramazan ayında kilo vermek isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken nokta ise; kalıcı rahatsızlıklarının olup olmadığının tespitinin yapılmasıdır. Kalp, şeker, böbrek hastalığı gibi rahatsızlıkları olan insanlar; diyetisyenlerden yardım almalı ve klinik çözümler bulmalıdır. Çünkü bu tarz hastalıkları olan kişilerin oruç tutmaları doğru değildir ve bu kişiler oruç tutmaktan kaçınmalıdır.

Metebolizma yavaşlamasıyla birlikte kilo vermek o kadar kolay olmadığı için iftar ile sahur arası en az 2.5 litre su tüketilmelidir. Oruç; zeytin ve hurmayla açılmalı ve mutlaka çorba içilmelidir, zaten yaz aylarında da sebze çorbalarını tüketmek bayağı revaçtadır. Kilo vermek isteyenler; iftar ve sahurda yemekleri çok iyi çiğnemelidir, yemekleri yerken çiğnemek, yemeğin sindirimini kolaylaştıracağı ve tokluk hissine çabucak ulaşılacağı için önemlidir. Doyma hissi ise; yemeğin ağza alındıktan sonraki on beş dakika sonra beyine ulaşır.

Ramazanda sporla kilo vermek

Ramazanda sporla kilo vermek

Ramazanda Tatlı Tüketmeyin Kilo Verin

Tatlı her insanın severek ve beğenerek tükettiği bir besindir, ancak kilo vermek isteyen insanlar; her ne kadar güzel olan bu yiyeceği tüketmek isteseler de kendilerine engel olup, ramazan ayında yememeye özen göstermelidir. Ancak kendine hâkim olamayan kişiler şireli tatlıları değilde, sütlü tatlıları tercih etmelidir ve iftardan en az iki saat sonra tüketmelidir. Ceviz, fındık gibi kuruyemişler ramazan ayında diyet yapmak isteyenler için önemlidir. Ayrıca kabuklu meyve tüketimi de hem vitamin takviyesi hem de kalorisi düşük olduğu için ramazanda diyet listelerinin başında gelmektedir. Ramazan ayında kilo vermenin ve göbet eritmenin en çabuk yolu iftar ve sahura kadar olan süreçte bir öğün ve sahuru da sayarsak 3 öğünlük bir beslenme programı ayarlanmalıdır, bu program sayesinde sağlıklı bir şekilde bir ay içerisinde rahatlıkla 10 kilo verilebilir.

Sahur hem dinen hem de doktorların önerisi olan olmazsa olmaz bir zaman dilimidir ve aç oruç tutulmalı, mutlaka gece kalkılmalıdır. Yenilen besinlerin kalorileri hesaplanmalı, çok düşük kalorili diyetler yapılmalı ve kişiye özel diyet listesi uygulanmalıdır. Az kalorili, karbonhidrat, protein gereksinimleri göz önüne alınarak az riskli program sistemi uygulanmalıdır. Yatmadan önce yemek yenmemeli ve sahurdan önce mutlaka su içilmelidir.
Hafif fiziki aktivite ile zenginleştirilmş doktor gözetiminde dengeli bir diyet programı uygulamak, kişinin rahatlıkla kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Ancak; ramazan ayını diyet ayı olarak düşünmemeli ve bu ayın getirdiği huzuru hissetmek gerekir, çünkü diyet ayı gibi görülürse sevabı kaybedilebilir.

Şimdiden hayırlı ramazanlar…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir